Miejsce z historią

Miejsce z historią

Zaczęło się ponad wiek temu

Apartamenty Elektrownia są częścią niezwykłego kompleksu Elektrowni Powiśle. Jak każdy odrestaurowany obiekt postindustrialny jest ona miejscem, które łączy w sobie nowoczesne usługi i miejski charakter z ciekawą historią.

Historia Elektrowni Powiśle liczy ponad 100 lat. Zaczęła się w 1904 roku, gdy ogłoszono przetarg na budowę elektrowni dla Warszawy. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Warszawa rozwijała się i co za tym idzie potrzebowała coraz większych zasobów energii. Budynek przez lata był rozbudowywany, dzięki czemu Elektrownia Powiśle była jednym z największych i najnowocześniejszych zakładów tego typu w Polsce.

Rozwój Elektrowni przerwał wybuch II wojny światowej.
Po wojnie Elektrownia wznowiła działalność na blisko 60 lat. W 2001 r. w Elektrowni Powiśle oficjalnie zakończono wytwarzanie prądu.

Ruszyła rewitalizacja obiektu, która doskonale wpisuje się w światowy trend przywracania do życia zabytkowych przestrzeni, które łącząc historię z nowoczesnością, na nowo budują miejski krajobraz. Od samego początku autorom projektu zależało na tym, aby w historyczne mury Elektrowni tchnąć życie, zmieniając przeznaczenie postindustrialnych budynków, z zachowaniem ich charakteru.

Dzięki wyjątkowej lokalizacji, strukturze architektonicznej i bogatej historii Elektrownia Powiśle jest miejscem, które doskonale wpisuje się w światowy trend przekształcania terenów poprzemysłowych w miejsca pełne życia. Zachowanie unikalnego charakteru budynku było dla nas priorytetem, a nadanie mu nowego przeznaczenia pomogło w stworzeniu wielofunkcyjnej przestrzeni, z której korzystać może całe miasto.

Konstrukcja budynku ma ponad 100 lat. Włożyliśmy wiele pracy w to, by zachować jak najwięcej jej oryginalnych elementów. Historyczna wartość projektu była dla nas bogatym źródłem inspiracji. Każdy najdrobniejszy element potraktowany został z szacunkiem dla jego historycznej wartości. Użyliśmy tradycyjnych metod wypalania cegieł, a przedmioty odzyskane z budynków elektrowni zostały wykorzystane do stworzenia unikatowych dekoracji wnętrz.

Chcesz wiedzieć więcej?

Umów spotkanie

Chcesz zobaczyć nasze apartamenty na żywo i poczuć klimat Elektrowni Powiśle z perspektywy jej mieszkańców? Umów się na spotkanie.

Aneta Cholewińska

+48 605 236 155